Sprzęt treningowy do ćwiczeń w domu

Jeśli z jakichś powodów nie chcemy zapisać się na siłownię lub klub fitness po prostu nie jest dla nas rozwiązaniem wygodnym, zawsze możemy zdecydować się na zorganizowanie odpowiedniej przestrzeni treningowej w domowym zaciszy, gdzie będziemy mogli ćwiczyć w wybranych przez siebie godzinach. Wystarczy tylko trochę miejsca i kilka podstawowych sprzętów treningowych.

Na początku trzeba oczywiście wszystko dokładnie zaplanować, ponieważ wyposażenie naszej domowej siłowni zdecyduje o tym, jakie konkretnie ćwiczenia będziemy potem wykonywali. Inne zwyczajnie nie będą dla nas dostępne. Dlatego przed zakupem sprzętu trzeba mieć jakiś plan treningowy lub przynajmniej ogólne pojęcie odnośnie tego, do czego przydaje się dane urządzenie. Przy niewielkim budżecie najlepiej jest oczywiście kierować się uniwersalnością urządzeń treningowych, ale trzeba mieć też zawsze na uwadze bezpieczeństwo wykonywania określonych ćwiczeń. Nasz dom nie jest też z gumy, więc zaplanujmy wszystko tak, by się zmieściło.

Mata

Podstawą treningów są zazwyczaj ćwiczenia kalisteniczne, czyli takie, w których obciążeniem jest masa naszego ciała. Przykładem mogą być brzuszki lub pompki. By takie ćwiczenia wykonywać wygodnie, można złożyć koc lub skorzystać z miękkiego dywany, ale znacznie lepszym rozwiązaniem jest mata treningowa. Jest to inwestycja bardzo tania i jednocześnie efektywna.

Hantle

Kiedy zabraknie obciążenia naszego ciała lub po prostu będzie ono dla niektórych ćwiczeń niepraktyczne, potrzebne będą sztuczne obciążenia. Potrzebnymi nam hantle​ciężarkami będą hantle. Hantle wcale nie są sposobem na budowanie mięśni, chociaż oczywiście mogą nim być. Mniejsze ciężary to po prostu dodatkowe obciążenie sprawiające, że ruch będzie bardziej efektywny pod katem naszych celów. Ćwiczenia z hantlami o masie 1-2 kilogramów na pewno nie spowodują wielkiego przyrostu mięśni.

Steppery

Stepper jest znakomitym pomysłem pomagającym realizować trening kardio. Jego zaletą jest możliwość wykonywania bardzo ważnych ćwiczeń przy minimalnym zużyciu miejsca, ponieważ po treningu step per można nawet schować do szuflady i to wszystko. Nie będzie go widać. Samo ćwiczenie na step perze jest bardzo efektywne, ponieważ imituje jedno z najlepszych ćwiczeń w ogóle, czyli wchodzenie po schodach. Na step perze jest to ćwiczenie efektywniejsze i bezpieczniejsze, ponieważ nie ma takiego obciążenia dla stawów i ruchy są bardziej płynne.

Autor

Cardio life

Zespół dietetyków oraz trenerów personalnych.