Jaki sprzęt sportowy kupić do domu

Nowy rok to zazwyczaj okazja do podjęcia zobowiązania noworocznego związanego z poprawą zdrowia i kondycji fizycznej. Na początku chcemy ruszyć na siłownię, ale koszty takiego rozwiązania bywają odstraszające, a znacznie częściej wystraszą nas wielkie maszyny, które się tam pojawiają. Nie znamy ich, nie wiemy, w jaki sposób na nich ćwiczyć, a zdajemy sobie sprawę, że jeśli będziemy robić to w zły sposób, możemy sobie co najwyżej zrobić krzywdę. Zamiast tego rozwiązania można się zdecydować na siłownię domową, do której sami dokupimy cały sprzęt, więc będziemy mieli nad nim pełną kontrolę.

Maszyny cardio

Podstawowym elementem każdej siłowni, także tej domowej, są maszyny cardio przeznaczone do budowania kondycji fizycznej oraz do dbania o odpowiednią sylwetkę. Do naszej dyspozycji jest tutaj całkiem sporo konkretnych sprzętów. Są rowerki treningowe (poziome, pionowe i spinningowe), orbit reki oraz bieżnie. Panie bardzo często stawiają na kształtujące uda i pośladki step pery, ale jeśli mielibyśmy wskazać w tym miejscu jednego króla domowych siłowni, byłby to na pewno orbit rek. Jest to urządzenie, które bez przeciążania stawów pozwala nam na trenowanie blisko 90% wszystkich mięśni szkieletowych w naszym ciele.

Każdy oczywiście może mieć sprzęt dopasowany indywidualnie. Jeśli bardziej zależy nam na mięśniach i tłuszczu od pasa w dół, optymalnym rozwiązaniem będą steppery i rowerki. Bardzo skutecznie spalają tłuszcz z bioder i pośladów. W większych pomieszczeniach można postawić bieżnię, a w mniejszych raczej trening w domu​będziemy stawiali na steppery.

Sposób treningu

Na urządzeniach cardio wykonuje się trening na redukcję, który musi mieć określoną formę, by miał jakąkolwiek skuteczność. Chodzi o sięgniecie do zgromadzonych w tkance tłuszczowej zasobów energii, przez co niezbędne jest ćwiczenie w dłuższym czasie, co najmniej przez 20 minut, a do tego konieczny jest realny wysiłek. Nie można się opierana rozpędzeniu roweru. Cały czas musimy czuć obciążenie, a jeśli go nie ma, podkręcamy opory. Na początku tego typu treningów nie musi być dużo i na sam start 3x20 minut w tygodniu powinno wystarczać. W ten sposób trzeba też zaczynać, by uniknąć zakwasów i przemęczenia mięśni. Ćwiczenia na spalanie tłuszczu systematycznie się wydłuża i powiększa się obciążenie. Można też trenować częściej.

Ćwiczenia cardio są polecane dla każdego, ponieważ oprócz spalania tłuszczu są w stanie zaoferować nam jeszcze znaczącą poprawę kondycji fizycznej, co przekłada się zazwyczaj na lepsze samopoczucie.

Autor

Cardio life

Zespół dietetyków oraz trenerów personalnych.