Sprzęt dla małoletnich piłkarzy

Dla młodego człowieka rozpoczynającego przygodę z piłką nożną zawsze najważniejszym elementem tego sportu jest odpowiedni, doświadczony i charyzmatyczny trener, który będzie umiał właściwie nakierować i zachęcić dziecko do gry. To dzięki niemu dziecko będzie miało odpowiednią motywację i będzie się prawidłowo rozwijało pod względem sportowym. Obecność dobrego trenera to warunek konieczny skutecznego treningu, ale nie wystarczający, ponieważ potrzebne jest jeszcze odpowiednie wyposażenie. Jak zapewnić dziecku odpowiedni sprzęt do gry?

Właściwa piłka

Wszystkie elementy piłkarskiego wyposażenia przeznaczone dla dzieci powinny mieć specjalne atesty. Zapewnia im to bezpieczeństwo oraz daje nam pewność, że wszystkie właściwości sprzętu są dopasowane do możliwości fizycznych dziecka i jego specyfiki, czyli chociażby wzrostu. Dobry m przykładem jest tutaj na przykład sama piłka. Dla dorosłych graczy jedyna dozwolona w czasie meczu piłka to piłka rozmiaru 5, ale dla dzieci do treningu znacznie lepsza będzie piłka mniejsza i lżejsza, czyli piłka rozmiaru 4, a nawet piłka rozmiaru 3 dla dzieci jeszcze młodszych.

Dopasowany strój

piłka nożna dzieci

Dziecko powinno trenować w stroju, który będzie dla niego niczym dryga skóra. Jest to ważne i wcale nie tylko dla gracza bardziej doświadczonego. Taki strój oznacza bowiem, że dziecko w ogóle nie zastanawia się nad tym, co ma na sobie i skupia się całkowicie na kwestiach sportowych. Materiały wykorzystywane do produkcji strojów dziecięcych powinny być lekkie i przewiewne, muszą swobodnie oddychać i powinny zapewniać termoregulacje wraz z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci.

Ubranie dla trenującego dziecka nie powinno ograniczać w żaden sposób ruchów czy w inny sposób przeszkadzać w prowadzeniu treningu. Rzeczy nie mogą być ​luźne, ale nie mogą też uciskać. Poszukiwany jest złoty środek, który zapewni dziecku odpowiedni komfort.

Szczególną uwagę należy tu zwracać na getry piłkarskie, czyli specjalne skarpety elastyczne sięgające aż do kolana. Są ważne dla prawidłowego zamocowania ochraniaczy chroniących golenie i kostki. Getry pomagają w chłodzeniu nóg i w żaden sposób nie odbijają się negatywnie na ruchu nóg.

Buty

Buty w piłce nożnej mają kluczowe znaczenie. Powinny być możliwie dobrze dopasowane do wielkości stopy dziecka i powinny mu umożliwiać odpowiednią kontrolę nad piłką. Trzeba pamiętać, by rodzaj podeszwy i konstrukcja buta były dopasowane do nawierzchni, na jakiej dziecko trenuje, by zapewnić mu możliwość bezpiecznego i efektywnego poruszania się po boisku.

Kategorie: Piłki - rodzaje ,

Autor

Cardio life

Zespół dietetyków oraz trenerów personalnych.