Piłka nożna w różnych wydaniach

Trudno wskazać na ten sprzęt treningowy, który byłby lubiany bardziej niż piłka. Można ją kopać, rzucać i kozłować, a liczba dyscyplin sportowych z jej udziałem jest w stanie zaimponować nawet tym osobom, które znakomicie rozeznają się w świecie sportu. Oczywiście, zakup najlepszej futbolówki wymaga pewnej wiedzy, nie mówimy jednak o umiejętności, której nie można nabyć. Pomocny może okazać się zwłaszcza przygotowany przez nas poradnik.

Choć możemy wskazać wiele dyscyplin, które wykorzystują piłkę, nie da się ukryć, że popularność piłki nożnej w jej klasycznym wydaniu, bije na głowę każdą z nich. Możemy się o tym przekonać także w naszym kraju, gdzie piłka nożna cieszy się statusem sportu narodowego nawet pomimo tego, że nie mieliśmy zbyt wielu sukcesów właśnie w tej dyscyplinie sportowej. Trudno przy tym dyskutować z wielbicielami piłki nożnej i argumentować, że sukcesy drużyny radowej są mniejsze niż choćby te, jakie mają na swoim kącie siatkarze. To bycie piłkarzem jest największym marzeniem, co drugiego chłopca, zamiast z nim walczyć dobrze więc zastanowić się nad tym, jak wybrać piłkę, która pomoże w ich zrealizowaniu.

sport piłka​Już na wstępie warto podkreślić, że nie ma jednej tylko piłki do nogi. Nawet FIFA wskazuje nie na jeden, ale na aż trzy jej rodzaje, każdy z nich znajduje przy tym zastosowanie w rozgrywkach mistrzowski. Jabulani to piłka, która poznaliśmy podczas mistrzostw świata rozgrywanych w RPA i do dziś cieszy się ona statusem najpopularniejszej. To właśnie piłka tocząca się na prostokątnym boisku o szerokości od 45 do 90 metrów i długości od 90 do 120 metrów jest tą najpopularniejszą. FIFA definiuje, że potyczki o charakterze międzynarodowym powinny być rozgrywane na boisku o wymiarach 105 na 68 metrów, skład każdej drużyny musi przy tym liczyć 11 graczy wliczając w to bramkarza. Wygrywa ta drużyna, która zdobywa więcej woli, te zaś definiowane są jako udane próby umieszczenia piłki w świetle bramki drużyny przeciwnej przy poszanowaniu określonych zasad. Światło bramki to z kolei 7,32 m szerokości i 2,44 m wysokości. Rozgrywki seniorskie trwają 90 minut, mecz składa się przy tym z dwóch połów, z których każda liczy sobie 45 minut regulaminowego czasu gry.

Inną dyscypliną z udziałem piłki nożnej jest Select Beach Soccer. W tym przypadku piłką gra się nie na murawie, ale na piasku, co sprawia, że mecze stają się szybsze i więcej się w nich dzieje. Boisko jest mniejsze, a i reguły gry ulegają uproszczeniu. Spotkanie jest też podzielone nie na dwie, ale na trzy części, choć każda z nich trwa zaledwie po 12 minut. Nie trzeba tu też przejmować się ryzykiem spalonego.

Kategorie: Piłki - rodzaje ,

Autor

Cardio life

Zespół dietetyków oraz trenerów personalnych.