Cechy idealnego dla nas roweru

Producenci rowerów nie różnią się absolutnie niczym od producentów innych towarów, więc w swoich reklamach zawsze zachwalają niesamowite możliwości oferowane przez cudowne zawieszenie czy idealne hamulce tarczowe, podkreślają wagę posiadania wybitnych przerzutek ich produkcji, jak również podkreślają, że ich propozycja to zdecydowanie najlżejszy rower w swojej klasie. Tego typu zapewnienia powodują u nas mętlik w głowie, ponieważ w takim przypadku, na co właściwie powinniśmy zwracać uwagę, kiedy chcemy kupić dla siebie rower? Co rzeczywiście będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem i co powinno być czynnikiem kształtującym nasz wybór w pierwszej kolejności?

Elementy kluczowe

W praktyce oczywiście każdy aspekt roweru jest ważny i nie ma rzeczy całkowicie nieistotnych. Istotna jest nawet estetyka roweru. Zacząć mimo wszystko trzeba od tego, do jakich warunków jazdy chcemy mieć rower? Jeśli będziemy jeździć po mieście i polnych drogach, typowy rower górski raczej nie jest dla nas odpowiednim rozwiązaniem. Istnieje bardzo dużo typów rowerów i ten podział bynajmniej nie jest przypadkowy. Trzeba raczej przyglądać się osprzętowi, jaki znajduje się w rowerze. Hamulce tarczowe są lepsze od klasycznych hamulców V-brake, a amortyzacja, realna amortyzacja wpłynie na komfort jazdy. Z drugiej strony, jeśli widelec amortyzatora ma być sztywny, lepiej jest kupić rower bez niego, bo będzie wtedy znacznie lżejszy. Na wagę trzeba uważać, ale jeśli kupujemy rower parametry​sprzęt w miarę tani, nie będzie pod tym względem większej różnicy i dopłacanie do 500 gramów mniej raczej mija się z celem.

Waga to ogólnie element, przy którym warto się zatrzymać, ponieważ dążenie do minimalizacji ciężaru zwykle nie jest potrzebne. Bardzo lekkie ramy z włóka węglowego w praktyce nie są aż taką wielką korzyścią, by realnie odczuć ich korzyści w porównaniu z ramami z aluminium czy po prostu stalowymi. A ceny idą mocno w górę.

Eksploatacja

Jeśli faktycznie nasz rower będzie wykorzystywany intensywnie i będzie to dla nas środek transportu, a nie tylko rekreacji, musimy być przygotowani na koszty eksploatacyjne. Rower nie jest drogi w utrzymaniu, ale jeśli zdecydujemy się na model posiadający wiele części wyczynowych, nasze koszty mimo wszystko się pojawią i trzeba się zastanowić, czy jest sens wydawania takich pieniędzy.

Kategorie: Idealny rower,

Autor

Cardio life

Zespół dietetyków oraz trenerów personalnych.