Jogging w czasie upału – niezbędne akcesoria

Upał jest jednym z największych wrogów biegacza i jeśli plan treningowy się nie udaje, to właśnie upał jest najczęściej tego powodem. Najważniejsze jest oczywiście odpowiednie przygotowanie do treningu zaplanowanego w upalny weekend sierpniowy czy lipcowy, ale niezbędne będą też odpowiednie akcesoria, które pozwolą nam przetrwać ten ciężki czas. Omówmy teraz jakie akcesoria są najważniejsze.

Czapka itp.

Odpowiednie nakrycie głowy jest istotne przez cały rok, tak w lecie, jak i w zimie. Ochrona głowy ma dla człowieka kluczowe znaczenie we wszystkich warunkach niezależnie od tego, czy będziemy walczyć ze śniegiem zacinającym nam prosto w oczy, czy naszym wrogiem będzie lejący się z nieba upał.

Do wyboru mamy dość dużo różnych opcji, ale w praktyce zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest po prostu skorzystanie z przewiewnej czapki z daszkiem, najlepiej białej. Jest to rozwiązanie na wszystkie przynajmniej trochę ciepłe dni. Ważne jest, by w okolicach skroni taka czapka posiadała odpowiedni system odprowadzania ciepła, którym zazwyczaj jest materiał-siateczka. Czapki bawełniane nieprzygotowane do walki z upałem mogą być nawet większą szkodą niż korzyścią.

Ciekawą alternatywą dla czapek są buffy, czyli wielofunkcyjne chusty pozwalające na osłonięcie twarzy lub owiniecie głowy w zależności od tego, jakie konkretnie warunki w danym momencie nam szkodzą. W takich chustach skóra głowy oddycha znacznie lepiej, a zakup chusty będzie też zakupem na zimne dni, kiedy posłuży jako szalik lub nawet kominiarka.

Okulary przeciwsłoneczne

W czasie biegu w silnym słońcu bardzo przydatne są przyciemniane okulary. Najtańsze kupimy za kilkanaście złotych i będą nam oferowały nawet pewną okulary do biegania​ochronę przed wywołującym starzenie promieniowaniem UVA i UVB, ale jeśli nie wydamy około 60-70 złotych, będzie to ochrona raczej ograniczona. Za około 150 złotych będziemy mogli liczyć na znakomite okulary polaryzacyjne, które świetnie trzymają się nosa, przylegają do ciała i eliminują wszystkie utrudniające widzenie smugi światła.

Butelki i pasy

W czasie upałów jeszcze ważniejsze jest uzupełniania płynów. Można to robić na wiele sposobów. Najprostsze jest wyposażenie się w butelkę z wodą, do której dodamy szczyptę soli. Lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w specjalny pas biegowy, do którego zamontuje się odpowiednie bidony z płynami izotonicznymi. Na takim pasku można dodatkowo przewiesić bawełniana chusteczkę, która razem z frotkami na ramieniu będzie zbierała nadmiar potu z czoła i kończyn.

Autor

Cardio life

Zespół dietetyków oraz trenerów personalnych.