Ciekawe gadżety dla biegaczy

Bieganie jest jednym z najszybciej zdobywających popularność sportów i zadziwiające ilości osób zaczynają wychodzić z domu w celu przebiegnięcia kilku kilometrów, aby złapać kondycję, stracić kilka zbędnych kilogramów. Samo truchtanie ma bardzo duży wpływ na nasz organizm, ale spokojny jogging szybko przestaje wystarczać sporej części osób podejmujących bieganie. Chcą biegać inaczej, chcą urozmaicać swój trening, chcą wykorzystywać czas biegu w sposób optymalny. Pomagają nam w tym przeróżne gadżety, a po czasie część z nich wydaje się nam po prostu nieodzowna, chociaż oczywiście są to rzeczy czysto opcjonalne.

Elektroniczny niezbędnik

Jedną z najciekawszych propozycji dla biegaczy są opaski kontrolne Fitbit umieszczane na ramieniu. Pozwalają nam one na wyliczenie przebiegniętego dystansu, informują nas o wykonanych krokach oraz o ilości spalonych kalorii. Ich możliwości wybiegają daleko poza sam bieg, ponieważ pozwalają nam także na prowadzenie dziennika snu i odżywiania się oraz pozwalają analizować masę ciała.

Kluczową informacją uzyskiwaną dzięki opaskom jest zazwyczaj skala wysiłku mierzona poprzez rytm pracy serca. Pulsometr informuje nas, jak bardzo realnie meczy się nasz organizm. Tego typu funkcje często zastępowane są dzisiaj przez zegarki, w których znajduje się także GPS, co umożliwia im bardzo precyzyjne mierzenie wszystkiego, co wiąże się z treningiem.

W urządzeniach tego typu można zapisywać informacje o treningu, a nie tylko odczytywać je na bieżąco, dzięki czemu prześledzimy nasze dokonania w dłuższym czasie. Co więcej, urządzenie może realnie monitorować nasz wysiłek i zaalarmować nas, gdy za bardzo zwalniamy lub meczymy się za bardzo. Możliwe jest słuchawki do biegania​również ustawianie parametrów treningu interwałowego, co przekłada się na pilnowanie rytmu treningu bez konieczności świadomego skupiania się na tej kwestii.

Na dłuższe trasy

Na dłuższych trasach warto jest pomyśleć o dodatkowej rozrywce, którą zapewni nam odtwarzacz muzyki. Jest to świetny sposób na poprawę naszej motywacji oraz ustalenie tempa biegu w rytm muzyki. Obecnie na rynku pojawia się cała masa różnych opcji, jak na przykład słuchawki zintegrowane z odtwarzaczem, dzięki czemu cały odtwarzacz to właśnie słuchawki.

Nieodłącznym ryzykiem dłuższego biegu są zmiany pogodowe. Na tę ewentualność dobrze mieć kurtkę nieprzemakalną schowaną w małym plecaku, w którym znajdziemy też jakiś baton energetyczny, bidon z napojem oraz na przykład telefon komórkowy. Alternatywą dla plecaka może być saszetka zapinana na pasie.

Autor

Cardio life

Zespół dietetyków oraz trenerów personalnych.