Akcesoria dla początkującego biegacza

Bieganie jest bardzo popularne między innymi dlatego, że nie ma żadnych specjalistycznych wymagań wobec adeptów tego rodzaju aktywności fizycznej. Można po prostu wstać i biegać. Dobrze dobrany sprzęt nie jest absolutnie niezbędny, ale mimo wszystko jego posiadanie jest bardzo wskazane. Na pewno potrzebne są odpowiednio dobrane buty i przynajmniej jakiś dres. Warto jest jednak pomyśleć także o kilku trochę bardziej zaawansowanych propozycjach, które w istotny sposób ułatwią pierwsze kroki i zapewnią nam bezpieczeństwo.

Widoczność po zmroku

W lecie jest ciepło, więc zazwyczaj biegamy wtedy, kiedy przestaje już być tak ciepło lub jeszcze ciepło nie jest. W zimie z kolei czas na bieganie mamy zazwyczaj dopiero po zachodzie słońca, bo ma to miejsce bardzo wcześnie. Efektem tego jest fakt, że biegamy po prostu po ciemku, kiedy bardzo słabo nas widać i dotyczy to nie tylko samochodów, ale też rowerów. Dlatego warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju ubiór z elementami odblaskowymi lub po prostu założyć na siebie opaskę odblaskową. Takie elementy zapewnią nam widoczność na drodze.

Pulsometr

Najszybszym sposobem na uzyskanie efektów treningu jest prowadzenie go w sposób prawidłowy, co w przypadku biegania oznacza uzyskiwanie właściwego pulsu. Jego odczyt umożliwi nam pulsometr, dzięki któremu akcja serca nie będzie miała przed nami tajemnic, kalorie będą spalane w sposób optymalny, a bieganie z butelką​nasza kondycja będzie się poprawiała w sposób momentalny. Nawet zupełnie zielony biegacz będzie w stanie dzięki pulsometrowi maksymalizować efekty swojego treningu.

Gasimy pragnienie

Na początku problemem może być odpowiednie nawodnienie organizmu i początkujący biegacze mają nierzadko problemy związane z odwodnieniem. Bieganie jest bardzo bezpiecznym sportem i nie wiąże się z jakimś poważnym ryzykiem, ale odwodnienie jest tutaj realnym problemem, dlatego w czasie biegania trzeba posiadać odpowiedni bidon. Umieścimy do na specjalnym pasku zawieszanym na wysokości bioder, co nie powinno nam w żaden sposób ograniczać ruchów. Część osób nie potrafi przekonać się do pasów, ale coś do picia musi przy sobie mieć i wtedy najlepszą opcją może się okazać korzystanie z niewielkich plecaków. Taki plecak ma rozmiar odpowiedni dla biegacza i dobrze przylega do ciała, a dodatkowo posiada wentylację, dzięki której na plecach nie zrobi się nam jezioro. Najlepszą zawartością plecaka lub paska będzie oczywiście nie zwykła woda, ale napój izotoniczny, który nie będzie zaburzał równowagi elektrolitycznej organizmu.

Autor

Cardio life

Zespół dietetyków oraz trenerów personalnych.