Ćwiczenia w domu – których nie znałeś

W nowoczesnych klubach fitness czy ośrodkach nauki jogi, mogłaś spotkać się z ćwiczeniami, które nawiązują do różnych kierunków jogi tanecznej. Czasami są to rytualne ruchy, a w niektórych przypadkach mieszanka jogi i tańca. Dość często trenerom i nauczycielom brakuje ważnego i niezbędnego elementu – ruchu energii podczas tańca. Rozwój czucia i ukierunkowanie przepływów subtelnej energii to fundamentalny moment tańca jogi.

Taneczna joga

Joga statyczna (hatha joga) wymaga niezwykłej wytrzymałości. Dlatego dla bardziej aktywnych ćwiczących, chcących połączyć ćwiczenia z jogą, wersja taneczna jest optymalnym wyborem. Wysiłki mające na celu koordynację ruchów z oddychaniem maksymalnie usprawniają pracę działów mózgu, harmonizują przepływy energii i prowadzą do wewnętrznej równowagi. Ponadto stosuje się tu mudry i hasty – specjalne ruchy, które kierują przepływem energii.

Joga taneczna pomaga pozbyć się zmęczenia fizycznego i psychicznego, drażliwości, stresu i agresji, a także innych problemów. Dodatkowo, wyrównując wewnętrzny przepływ energii i optymalizując pracę kanałów energetycznych, możemy pozbyć się wielu chorób przewlekłych (w tym tych uważanych za nieuleczalne). Stabilizuje się ciśnienie krwi, wzmacnia się odporność, poprawia się pamięć i zdolności intuicyjne. Najwyższym etapem jest stan, w którym ruchy taneczne opierają się nie na teorii i praktyce, ale na poczuciu przepływów energii i własnej struktury ciała. To właśnie główne zalety, jakie ma hip-hop joga.

Istnieje kilka rodzajów zajęć: Hip Hop flow vinyasa przeznaczone dla bardziej zaawansowanych joginów, a Chill to wolniejsza forma dla początkujących, gdzie korzysta się ze stylów muzycznych, takich jak reggae, folk. Dostępna jest również klasa Power, która jest najbardziej wymagająca.

Aerial Trapeze

To aktywność fizyczna, która została dosłownie zapożyczona wprost od sztuczek cyrkowych. Ćwiczenia mogą być wykonywane na wielu urządzeniach w tym stalowych obręczach, linach, zawiesiach i szeregu różnych kształtów, co czyni je wystarczająco łatwym do wkomponowania w dowolny rodzaj treningu. Najpopularniejsze ćwiczenia to tzw.: jedwab, lina, huśtawka w chmurze i trapez. Większość ćwiczeń wymaga jednego punktu olinowania, inne wymagają dwóch lub więcej punktów nacisku.

Hula hooping

Jeśli jesteś znudzony monotonnymi ćwiczeniami na maszynach, zwróć uwagę na zabawniejszy, ale nie mniej skuteczny sposób na wzmocnienie mięśni tułowia - stary dobry hula-hoop. Obracanie obciążonego hula-hoop zmniejsza tkankę tłuszczową w jamie brzusznej i zwiększa masę mięśniową w tułowiu. Skuteczność ćwiczeń z obręczą gimnastyczną po raz pierwszy zbadano w badaniu przeprowadzonym przez grupę uniwersytecką specjalizującą się w badaniu zespołu metabolicznego i niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Wzięło w nim udział 55 kobiet z nadwagą. Hula-hooping przez 13 minut dziennie zmniejszał obwód talii średnio o 3 centymetry.

Autor

Cardio life

Zespół dietetyków oraz trenerów personalnych.