Korzyści z biegania po szlakach

Bieganie to świetny sport, ale może się nam znudzić, jak każda inna monotonna czynność, jeśli nie wprowadzamy w nią żądnych zmian. Jeśli nie urozmaicisz swoich treningów, może się okazać, że początkowa fascynacja bieganiem, zamieni się we frustracje. Najlepszym sposobem jest odkrycie biegania przełajowego.

Bieganie przełajowe

Pokonując zmieniający się teren, poprawisz swoją kondycję i jednocześnie możesz cieszyć się pięknem otaczającej przyrody. Bieganie przełajowe, choć wymagające, może być przyjemnym sposobem na odzyskanie dawnej miłości do biegania. Z fizycznego punktu widzenia jedną z zalet biegów przełajowych są miękkie nawierzchnie większości tras, które pochłaniają wstrząsy wpływające na stawy. Biegając w umiarkowanym tempie, możesz również zminimalizować ryzyko niektórych typowych kontuzji spowodowanych ciągłym uderzaniem stopy o nawierzchnię drogi podczas biegania. Kolejnym plusem jest urozmaicenie trasy. Wystające korzenie drzew, kamienie, liście, gałęzie i wiele innych przeszkód na drodze sprawia, że bieganie po nierównym terenie jest mniej statyczne niż po asfalcie. W miarę dostosowywania się do nierównego terenu będziesz musiał stale zmieniać wzorzec biegu i długość kroku.

W tym sensie bieganie przełajowe może być świetnym sposobem na rozwinięcie równowagi i wzmocnienie grup mięśni, których wcześniej nie używałeś. Bieganie w trudnym terenie z pokonywaniem zjazdów, podbiegów, stopni i dużych wysokości wiąże się z bardziej wszechstronną aktywnością fizyczną.

Biegi przełajowe – korzyści dla umysłu i ciała

Przebywanie w lesie działa na nas uspokajająco. Na świeżym powietrzu łagodzimy stres i napięcie szybciej niż w pomieszczeniach. Badania wielokrotnie dowiodły, że spędzanie czasu w lesie jest korzystne dla naszego mózgu i jego funkcji poznawczych. Otaczające nas malownicze krajobrazy również poprawiają nastrój. Biegi przełajowe to okazja, by zapomnieć o kalkulacjach i celach, o stresach życia w mieście i skierować strumień myśli w innym, przyjemniejszym kierunku. Ukształtowanie terenu na szlakach zmusza do wolniejszego i bardziej ostrożnego biegu, co pozwala na przystosowanie się do biegania w innym tempie. Biegi przełajowe zmuszają cię do obserwowania, gdzie stawiasz kroki, co pozwala zwiększyć aktywność mózgu i zmysłu obserwacji podczas uprawiania sportu.

Autor

Cardio life

Zespół dietetyków oraz trenerów personalnych.