Jogging w czasie upału – niezbędne akcesoria

Upał jest jednym z największych wrogów biegacza i jeśli plan treningowy się nie udaje, to właśnie upał jest najczęściej tego powodem. Najważniejsze jest oczywiście odpowiednie przygotowanie do treningu zaplanowanego w upalny weekend sierpniowy czy lipcowy, ale niezbędne będą też odpowiednie akcesoria, które pozwolą nam przetrwać ten ciężki czas. Omówmy teraz jakie akcesoria są najważniejsze.

Najnowsze gazetki promocyjne - sprawdź teraz!

Czapka itp.

Odpowiednie nakrycie głowy jest istotne przez cały rok, tak w lecie, jak i w zimie. Ochrona głowy ma dla człowieka kluczowe znaczenie we wszystkich warunkach niezależnie od tego, czy będziemy walczyć ze śniegiem zacinającym nam prosto w oczy, czy naszym wrogiem będzie lejący się z nieba upał.

Do wyboru mamy dość dużo różnych opcji, ale w praktyce zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest po prostu skorzystanie z przewiewnej czapki z daszkiem, najlepiej białej. Jest to rozwiązanie na wszystkie przynajmniej trochę ciepłe dni. Ważne jest, by w okolicach skroni taka czapka posiadała odpowiedni system odprowadzania ciepła, którym zazwyczaj jest materiał-siateczka. Czapki bawełniane nieprzygotowane do walki z upałem mogą być nawet większą szkodą niż korzyścią.

Ciekawą alternatywą dla czapek są buffy, czyli wielofunkcyjne chusty pozwalające na osłonięcie twarzy lub owiniecie głowy w zależności od tego, jakie konkretnie warunki w danym momencie nam szkodzą. W takich chustach skóra głowy oddycha znacznie lepiej, a zakup chusty będzie też zakupem na zimne dni, kiedy posłuży jako szalik lub nawet kominiarka.

Okulary przeciwsłoneczne

W czasie biegu w silnym słońcu bardzo przydatne są przyciemniane okulary. Najtańsze kupimy za kilkanaście złotych i będą nam oferowały nawet pewną okulary do biegania​ochronę przed wywołującym starzenie promieniowaniem UVA i UVB, ale jeśli nie wydamy około 60-70 złotych, będzie to ochrona raczej ograniczona. Za około 150 złotych będziemy mogli liczyć na znakomite okulary polaryzacyjne, które świetnie trzymają się nosa, przylegają do ciała i eliminują wszystkie utrudniające widzenie smugi światła.

Butelki i pasy

W czasie upałów jeszcze ważniejsze jest uzupełniania płynów. Można to robić na wiele sposobów. Najprostsze jest wyposażenie się w butelkę z wodą, do której dodamy szczyptę soli. Lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w specjalny pas biegowy, do którego zamontuje się odpowiednie bidony z płynami izotonicznymi. Na takim pasku można dodatkowo przewiesić bawełniana chusteczkę, która razem z frotkami na ramieniu będzie zbierała nadmiar potu z czoła i kończyn.

Zobacz jakie promocje są w Primark Młociny!

Autor

Cardio life

Zespół dietetyków oraz trenerów personalnych.